A Tengerentúli Megyék szerves részei Franciaországnak, beleértve a három szigetet a Karib-tengerben (Guadeloupe, Martinique és Francia Guyana) és egyet az Indiai-óceánban (Réunion): A TOM-ok főleg a Csendes-óceán térségében találhatók (Francia Polinézia).
Az ötvenes-hatvanas években Franciaország teljes függetlenséget adott kiterjedt afrikai és indokínai gyarmatainak. Ám néhány kisebb helyet megtartott, szinte valamennyi szigetet, és lakóinak támogatásával betagozta őket a köztársaságba. Ezek a DOMTOM-ok. Ez betűszó, amely a kifejezés első betűiből áll össze.
A Tengerentúli Megyék (Départements d'Outre-Mer (DOM-ok) főként a Karib-tenger térségében helyezkednek el. 1946-ban Franciaország teljes jogú részei lettek, ahogy lakóik is teljes jogú francia állampolgárok, akik képviselőket választanak a párizsi parlamentbe, s ugyanolyan helyi önkormányzatuk van; mint a franciaországi megyéknek.
A Tengerentúli Területek (Territoires d'Outre-Mer (TOM-ok) főként a Csendes-óceán térségében találhatók, nagyobb helyi autonómiájuk van, ugyancsak választanak küldötteket és szenátorokat Párizsba, de maguk a területek nem tagozódtak be teljesen a köztársaságba. Néhány más, kisebb szigetnek pedig más a státusa.
A Karib-tenger térségében lévõ DOM-okat (Guadeloupe, Martinique és Francia Guyana) a 17. században gyarmatosította Franciaország, ekkor afrikai rabszolgákat hoztak, hogy az ültetvényeken dolgozzanak. Napjainkban vannak ugyan szeparatista mozgalmak itt, de az emberek többsége Franciaországhoz akar tartozni, már csak a gazdasági előnyök miatt is.
A legfontosabb TOM Francia Polinézia, amely öt szigetcsoportból áll, a központi sziget Tahiti. Új-Kaledóniában erős a függetlenségi mozgalom, és ez nyugtalanságot kelt. Sok tekintetben a DOM TOM-ok gondot jelentenek Franciaországnak, de gyakorlati stratégiai célokra fel is használja őket. Az Ariane űrrakétát Guyanáról indítják; és a francia atomfegyvereket a Csendes-óceánban lévő Mururoa korallzátonyon próbálják ki.